Perspektívy ázijského storočia: Medzinárodné vzťahy vo východnej Ázii

Home Publications Books Perspektívy ázijského storočia: Medzinárodné vzťahy vo východnej Ázii

perspektivy azijskeho storočiaPublikácia spája odborné vedomosti akademikov zo Slovenska a Českej republiky a stáva sa tak ojedinelým zjavom na tunajšej odbornej publikačnej scéne týkajúcej sa oblasti Ázie. Zameriava sa na výskum významných a aktuálnych zahraničnopolitických otázok v regióne východnej Ázie, ktorý je vnímaný primárne ako Čína, Japonsko a Kórea.

V prípade Číny a Severnej Kórey zastávajú jednotlivé kapitoly pozíciu, že aj zahraničná politika nedemokratických štátov je tvorená v rámci politického systému. Kapitola o Japonsku sa venuje otázke japonskej identity a prezentuje zaujímavý pohľad na súčasný politický vývoj v Japonsku. Problematika postavenia Čínskej republiky (Taiwan) a vzťahu s Čínskou ľudovou republikou je skúmaná z perspektívy ekonomických a spoločenských vzťahov. Pohľad z perspektívy energetickej bezpečnosti vysvetľuje prístup Číny a Japonska k zabezpečovaniu energetických surovín pre ekonomický rozvoj a diskutuje tiež vplyv ich vzájomných politík.

Ďalšie dve kapitoly sa venujú teritoriálnym konfliktom vo Východočínskom a Juhočínskom mori, ktoré už niekoľko rokov predstavujú výrazné bezpečnostné riziká a ich riešenie je zatiaľ v nedohľadne. Posledná kapitola prezentuje diskurz o regionálnych a globálnych dôsledkoch čínskeho rastu.

Pre stiahnutie PDF verzieknihy kliknite sem: Perspektívy ázijského storočia.

Your email address will not be published. Required fields are marked *