CEIAS
Expert na Vietnam: Korupčné procesy využívajú na domácu propagandu, možno aj na prekrytie ústupkov Číne

by

Aug 9, 2018 in CEIAS Insights SK

Expert na Vietnam: Korupčné procesy využívajú na domácu propagandu, možno aj na prekrytie ústupkov Číne

V súvislosti s kauzou zavlečenia Trinh Xuan Thanha poskytol Matej Šimalčík rozhovor pre Denník N

Vietnam zrejme väčšina z nás pozná len z filmov o tamojšej vojne, niektorí aj z dovolenky. Ale ako si máme predstaviť tamojšiu politiku?

Po vietnamskej vojne a zjednotení v celej krajine prevzali moc komunisti. Komunistická strana riadi dodnes v podstate všetko, ale nemôžeme si to predstavovať tak ako situáciu u nás do roku 1989. Vietnam sa totiž z ekonomického hľadiska reformoval. Je to akoby menšia Čína, teda kapitalistická ekonomika riadená komunistickou stranou. Tá je samozrejme autoritárska, Vietnam je diktatúra, strana ovláda celú spoločnosť, ale je tam aj súkromný kapitál, investuje sa tam aj zo Západu. Mimochodom, zvlášť tomu pomáha to, že Čína je čoraz drahšia a preto vietnamská pracovná sila láka investorov.

K ekonomickej liberalizácii došlo v polovici osemdesiatych rokov. Bolo to podľa čínskeho vzoru?

Pravdepodobne áno. Isté je, že vtedajší ekonomický systém nebol dlhodobo udržateľný a potreboval sa otvoriť a reformovať, aby sa ekonomika naštartovala a aby sa krajina rozvíjala.

Ako si máme predstaviť tamojší politický systém?

Vo voľbách môžu ľudia hlasovať len za jednotnú kandidátku, hlavou štátu je síce prezident, ale najväčšiu moc má generálny tajomník strany. Prezident a premiér sú z mocenského hľadiska dvojkou a trojkou v systéme. To je rozdiel oproti Číne, kde sú funkcie prezidenta a generálneho tajomníka spojené.

Čítajte ďalej tu.

Authors

Key Topics

korupciaTrinh Xuan ThanúnosVietnam

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved

CEIAS 2023