CEIAS
Islamský štát v juhovýchodnej Ázii: Planý poplach alebo reálna hrozba?

by

Feb 9, 2015 in CEIAS Insights

Islamský štát v juhovýchodnej Ázii: Planý poplach alebo reálna hrozba?

Jama_Masjid_DelhiPerspektíva nárastu vplyvu radikálneho islamizmu vo svete prináša do krajín juhovýchodnej Ázie nové výzvy, ktorým musia čeliť. V regióne žije240 miliónov moslimov, ktorí predstavujú približne 42% jeho celkového obyvateľstva. Z celosvetovej moslimskej populácie žije v juhovýchodnej Ázii asi jej štvrtina. Preto nie je prekvapením, že sa politickí vodcovia a ozbrojené sily krajín pripravujú na možný nárast radikalizmu a teroristických útokov. Do akej miery sú však ich obavy legitímne?

Len málokto si uvedomuje, že najväčší moslimský štát na svete sa nachádza na niekoľkých tisícoch ostrovov medzi Tichým a Indickým oceánom Indonézia, ktorá je štvrtým najľudnatejším štátom sveta vôbec, predstavuje 12,7 % moslimského sveta a má s islamom skoro tisícročné skúsenosti. Moslimské majority existujú aj v Malajzii a v Bruneji a učenie Mohameda zapustilo svoje výhonky i vo Filipínach, Thajsku, Singapure a Barme.

Napriek značnému rozšíreniu islamu sa doteraz náboženský extrémizmus objavoval v regióne len sporadicky. V krajinách pôsobia vetvy a sympatizanti Al-Káidy a niektoré skupiny, ako napríklad Jemaah Islamiyah, Mujahidin Indonesia Timor, Jemaah Anshorut Tauhid alebo Abu Sayyaf, ktoré otvorene vyjadrili podporu ISIS. Teroristické útoky a únosy nie sú juhovýchodnej Ázii úplne neznáme. V roku 1995 militanti z Abu Sayyaf napadli filipínske, prevažne kresťanské mesto Ipil, a zanechali za sebou 50 mŕtvych. Bombové útoky na Bali v roku 2002 a 2005 si vyžiadali 222 obetí. Hrozba džihádu sa v posledných rokoch čiastočne zmenšila Avšak niektoré skupiny zostávajú aktívne a ich vplyv v poslednej dobe rastie.

Novodobé šírenie propagácie Islamského štátu na sociálnych sieťach už zlákalo mnoho nových nadšencov. ISIS sa hlásia k sunnitskej vetve islamu, rovnako ako väčšina moslimov v juhovýchodnej Ázii. Okrem podobného ideového základu láka obyvateľov regiónu do služieb Islamského štátu nespokojnosť a dezilúzia so súčasnou situáciou v ich krajinách. Podľa odhadov bojuje v súčasnosti na Blízkom východe už viac ako 50 Malajzijcov a asi 200 Indonézanov. Duchovný vodca Jemaah Islamiyah, Abu Bakr Bashir, ktorý momentálne sedí na 15 rokov vo väzbe, už deklaroval podporu Islamského štátu, spoločne s inými radikálnymi skupinami v Indonézii. V Malajzii 19 zadržaných militantov priznalo, že plánovali útoky na továrne Carlsberg a nočné podniky v Kuala Lumpur.

Ako najväčšia hrozba sa v súčasnosti javí návrat militantných islamistov z Blízkeho východu späť do svojich rodných krajín. Potenciálne by tak mohla vzniknúť nová regionálna extrémistická sieť z pôvodných rekrútov ISIS. Džihádisti sa môžu vrátiť ozbrojení, obohatení novými poznatkami o vojenskej taktike. Vzájomné väzby a kontakty by mohli využiť na sledovanie spoločného záujmu – sektárskeho násilia a útokov na nemoslimské minority. Organizácie ako Jemaah Islamiyah, ktoré už dlho neboli aktívne, by sa opäť mohli prebrať k životu.

Indonézia je na nábožensky motivované útoky zvlášť citlivá. Moslimami dominovaný región Yogyakarta zakúsil tento rok už tri komunálne útoky rozrastajúcich sa islamistických skupín Islamic Jihad Front a Islamic People’s Forum. Na sociálnych sieťach sa objavilo varovanie, že jedným z možných  cieľov džihádu by mohol byť chrám Borobudur, turistická atrakcia a najväčší budhistický monument na svete. V prípade, že by sa hrozby vyplnili, mohol by ho čakať rovnaký osud ako budhistické sochy Bamiyan v Afganistane, ktoré boli Talibanom zničené v roku 2001.

Návratu bojovníkov z Blízkeho východu sa obáva aj Barma, ktorá sa pravidelne stáva bojiskom rozdielnych etnických a náboženských skupín. Moslimské minority, a zvlášť Rohingya, sú dodnes utláčané budhistickou majoritou a  nový vývoj by mohol viesť k rozpútaniu odvetnej krvavej pomsty.

ASEAN je jeden z najrýchlejšie ekonomicky rastúcich regiónov na svete a dnes mu patrí 4. miesto na svete v objeme exportu. V prípade, že by ISIS destabilizovali situáciu v regióne, je tento dynamický rast ohrozený a dôsledky môžu byť citeľné nielen v regióne, ale vďaka jeho zapojeniu do medzinárodného obchodu aj ďaleko za jeho hranicami. Mnohé krajiny už otvorene odsúdili jednanie Islamského štátu. Indonézia postavila financovanie skupiny mimo zákon a zakázala videá, ktoré ju propagujú. Malajzijská polícia monitoruje sociálne média, ktoré sa snažia verbovať mladých a zatýka ľudí, ktorí sú ich autormi. Singapurská vláda už zadržala jednotlivcov, ktorí pri plánovanom lete do Sýrie. Moslimské skupiny v tomto mestskom štáte sa snažia vzdelávať mladých o mieri a bojovať proti radikálnej interpretácii islamu, ktorú propagujú radikálne skupiny.

Napriek všetkým problémom s radikalizmom je podoba islamu v juhovýchodnej Ázii vo všeobecnosti relatívne liberálna a mierumilovná. Príčiny môžeme hľadať v geografickom, politickom a historickom pozadí regiónu. ASEAN je jeden z najrôznorodejších    častí sveta. Väčšina moslimov sú sunniti, avšak islam je v regióne značne synkretický. Absorboval mnoho lokálnych vierovyznaní, zvykov a tradícií z obdobia pred príchodom islamu. Náboženstvo sa tu vyvinulo konverziou elít, teda iným spôsobom než v iných moslimských regiónoch, kde sa rozšírilo vojenským dobývaním. Preto nikdy nepreniklo až tak hlboko do ducha spoločnosti. Etnická a lingvistická diverzita navyše napomohla k zachovaniu silných predislamskýćh kultúrnych tradícií. V regióne neexistoval spoločný jazyk, ktorý by posilnil jednotnú ideológiu a kultúrne zvyky . Existencia dôležitých nemoslimských  komunít spôsobila, že moslimovia v juhovýchodnej Ázii boli nútení koexistovať s inými náboženstvami a kultúrnymi tradíciami, čo prispelo k vytvoreniu tolerantnej verzii islamu. Politické režimy sa okrem toho snažili posúvať krajiny sekulárnym smerom. . Indonézsky prezident Suharto napríklad potláčal vplyv náboženstva na chod krajiny a presadzoval štátnu ideológiu pancasila – humanistickú filozofiu spojenú s vierou v jedného nemenovaného boha.

Ak zvážime všetky faktory dohromady, je zrejmé, že vlády sa budú musieť pred šíriacim sa radikalizmom držať naďalej na pozore. Pravdepodobne dôjde k rozrastaniu radov islamistických skupín a bezpečnostné zložky krajín musia byť pripravené na možné násilné teroristické útoky. Avšak diverzita spoločnosti, silná sekulárna a predislamská tradícia, celková stabilita a ekonomická dynamika regiónu by mala uchrániť krajiny pred nekontrolovaným šírením násilia založenom na islamskom fundamentalizme. Islamský štát sa tak o krajiny juhovýchodnej Ázie nerozrastie.

Image credit: Wikimedia/TheGreenEditor

Authors

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved

CEIAS 2023