CEIAS
Mjanmarsko: Covid-19 je snom mocných

by CEIAS

May 8, 2020 in CEIAS Insights

Mjanmarsko: Covid-19 je snom mocných

V Mjanmarsku armáda pomáha aj kampaňuje.

Mjanmarsko hlásilo prvých dvoch nakazených koronavírusom 23. marca. Aj keď aktuálne čísla – 146 nakazených a 5 mŕtvych – sú v porovnaní s inými krajinami (zatiaľ) nízke, pandémia môže mať významné dosahy na politickú budúcnosť krajiny.

V snahe zamedziť šíreniu vírusu Mjanmarsko zakázalo pristátie medzinárodných letov, a navrátilci vracajúci sa cez pozemné hranice sú umiestňovaní do povinnej karantény. Okrem toho v polovici apríla úrady vyzývali ľudí, aby počas mjanmarského Nového roku zostali doma.

Armáda kampaňuje

Civilnú vládu Aun Schan Su Ťij však zatienila reakcia armády na prepuknutie vírusu v krajine. Mjanmarská armáda sa aktívne ujala vedenia pri zvládaní pandémie: zabezpečila karanténne zariadenia, previezla zdravotnícke potreby do vzdialených regiónov, a podnikla kroky na zrušenie rozsiahlych vojenských aktivít v krajine.

Okrem toho, hlavný veliteľ ozbrojených síl generál Min Aun Hlain spolu s ďalším vojenským personálom venovali časť svojich miezd (v hodnote 1,52 milióna dolárov) na kampaň spojenú s bojom proti koronavírusu.

Týmto spôsobom si môže armáda – bývalá vojenská junta – zlepšiť imidž a politické postavenie pred nastávajúcimi voľbami. Tie sú (zatiaľ) naplánované na november tohto roku.

Pandémia poskytuje armáde jedinečnú pozíciu a s tým spojené možnosti na obmedzenie alebo úplný zákaz pohybu a zhromažďovania sa. V prípade lockdownu by si armáda mohla rozšíriť svoj už aj tak príliš veľký vplyv v krajine.

Junta sa posilní

Epidémie sú snom mocných, pretože umožňujú kontrolovať populáciu – ohrozujú občianske práva a slobody prostredníctvom nadmernej koncentrácie moci v systéme.

Systém v Mjanmarsku je nastavený tak, že moc je rozdelená medzi armádou a civilnou vládou, ktorá nemá kontrolu nad ozbrojenými silami ani bezpečnostným personálom. 25 percent parlamentných kresiel priamo vymenúva hlavný veliteľ ozbrojených síl, čo mu dáva právo veta nad ústavnými zmenami, pretože také zmeny si vyžadujú viac ako 75 percent hlasov.

Vládnuca Národná liga pre demokraciu (NLD) vyhrala voľby v roku 2015 s dychberúcou väčšinou, lenže počas nasledujúceho obdobia značne stratila na popularite.

Aun Schan Su Ťij prisľúbila hospodárske reformy a mier s etnickými menšinami, ktoré však nakoniec priniesli zmiešané výsledky. Nepomáha ani rastúca popularita ozbrojených síl, ktorá predstavuje v nastávajúcich voľbách pre NLD prekážku pri dosiahnutí 75 percent kresiel v parlamente, potrebných na to, aby mohli robiť ústavné zmeny a odstrániť 25 percent armádnych kresiel.

Všetko naznačuje, že ozbrojené sily by sa v Mjanmarsku mohli opäť zmocniť politiky. Strany spojené s armádou sa snažia využiť neúspešnú agendu de facto líderky krajiny (Aun Schan Su Ťij podľa aktuálnej ústavy, ktorú napísala ešte vojenská junta v roku 2008, nemôže byť prezidentkou, pretože jej nebohý manžel bol cudzinec) a vyťažiť z aktuálnej situácie okolo pandémie, aby získali späť moc v budúcich voľbách.

Authors

Key Topics

Aang San Suu KyiCOVID-19Myanmar

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved

CEIAS 2023