CEIAS
Perspektívy ázijského storočia: Medzinárodné vzťahy vo východnej Ázii

by Richard Turcsányi

Jan 22, 2014 in Bookshelf

Perspektívy ázijského storočia: Medzinárodné vzťahy vo východnej Ázii

Publikácia obsahuje kapitoly slovenských a českých akademikov, ktoré tvoria jedinečný zväzok zameraný na Áziu. Kniha sa sústredí na súčasné politické, bezpečnostné a ekonomické otázky vo východnej Ázii, ktorá tu je konceptualizovaná ako Čína, Japonsko a Kórea.

Diskusia o Číne a Severnej Kórei pripomína, že hoci v oboch prípadoch ide o autokratické režimy, ich zahraničná politika je formulovaná  v rámci mantinelov režimu, hoc nedemokratického. Kapitola venovaná Japonsku sa zaoberá otázkou japonskej identity a prezentuje zaujímavý pohľad na súčasný politický vývoj v Japonsku. Ďalej sa publikácia venuje postaveniu Čínskej republiky (Taiwan) a jej vzťahoch s pevninskou Čínou skrz prizmu ekonomických a sociálnych vzťahov. Optikou energetickej bezpečnosti je nazeraná problematika energetických importov Japonska a Číny a ich zabezpečenia na účely ekonomického rozvoja.

Ďalšie dve kapitoly sa zaoberajú otázkami teritoriálnych sporov vo Východočínskom a Juhočínskom mori, ktoré sú zásadnou bezpečnostnou hrozbou bez vyhliadok na skoré urovnanie. Záverečná kapitola analyzuje diskurz spojený s regionálnymi a globálnymi dôsledkami čínskeho rastu.

Perspektivy_azijskeho_storocia_Medzinaro

Authors

Richard Turcsányi
Richard Turcsányi

Program Director

Key Topics

ChinaJapanNorth KoreaTaiwan

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved

CEIAS 2023