CEIAS
Večné japonsko-kórejské riešenia

by Róbert Vancel

Dec 3, 2018 in CEIAS Insights

Večné japonsko-kórejské riešenia

Vzťahy Tokia a Soulu sa po relatívne krátkom čase opäť vyostrujú pre rozhodnutie kórejského súdu.

Najvyšší súd Južnej Kórey vydal koncom októbra rozsudok v kauze odškodnenia Kórejčanov, ktorí boli počas 2. svetovej vojny nútení pracovať pre japonskú oceliareň Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation. Tá je na zozname 299 japonských firiem z roku 2012, ktoré sa mali dopustiť vojnových zločinov na kórejskom obyvateľstve. Momentálne je na kórejských súdoch až 14 podobných sporov o odškodnenie proti japonským firmám, čo dáva sporu s Nippon Steel & Sumitomo Metal Corporation význam precedensu. Najvyšší súd totiž potvrdil predchádzajúci rozsudok a zaviazal spoločnosť vyplatiť štyrom robotníkom, ktorí v roku 2005 podali žalobu, po sto miliónov wonov. Dohromady takmer 312-tisíc eur.

Opakujúci sa príbeh

Už sa zdalo, že periodicky prichádzajúce napätie medzi Japonskom a Južnou Kóreou je na ústupe, pretože regionálnou témou číslo jeden sa stalo dianie na Kórejskom polostrove. 
Nedávne rozhodnutie Najvyššieho súdu však opätovne vyvolalo napätie medzi Južnou Kóreou a Japonskom. Vo svojej podstate je tento spor veľmi podobný s často diskutovanou otázkou odškodnenia kórejských „utešiteliek“, ktoré boli zneužívané japonskými vojakmi ako sexuálne otrokyne.

Podobne ako v prípade sporu o utešiteľky, aj teraz je príčinou nezhôd minulosť oboch národov, identická je vlastne aj argumentácia oboch strán. Preto môžeme očakávať, že aj výsledok sporu bude rovnaký, čo v realite znamená, že nebude aspoň zatiaľ žiadny. V hre je však medzinárodná arbitráž a výrazné oslabenie hospodárskej spolupráce medzi americkými spojencami vo východnej Ázii.

Celý článok si môžete prečítať v Hospodárskych novinách.

Authors

Róbert Vancel
Róbert Vancel

Research Fellow

Key Topics

JapanSouth Korea

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved.

© CEIAS 2013-2024