Zatiaľ čo Čína je považovaná za „systémového rivala“, Taiwan je najnovšie vykresľovaný ako partner v zdieľaných demokratických hodnotách s EÚ. Posun Európy k asertívnejšiemu postupu pri jednaní s Taiwanom (napriek tomu, že sa Čína vyhráža istými odvetami) je priamou reakciou na stále agresívnejší postoj Pekingu voči Taiwanu, aj voči Európe.
V poslednej dobe sme mohli sledovať zvyšujúci sa záujem Európy o rozvoj vzťahov s Taiwanom. Začiatkom novembra dokonca Taiwan navštívila oficiálna delegácia poslancov a poslankýň Európskeho parlamentu. Ide o prvú návštevu tohto druhu. Delegácia sa stretla s prezidentkou Tsai Ying-wen ako aj s ďalšími významnými politickými predstaviteľmi.
Predchádzala tomu návšteva taiwanského ministra zahraničných vecí Joseph Wu v Bruseli, ktorý (tesne po návšteve Slovenska a Česka) európskym poslancom a poslankyniam ďakoval za prijatie plánu na posilnenie vzťahov s Taiwanom. Ide o odvážny text, ktorý Európsky parlament prijal v októbri tohto roku, a to s veľkou podporou: 580 hlasov za, 26 proti.
Tento dokument – prvý svojho druhu – predstavuje míľnik pre bilaterálne vzťahy medzi Taiwanom a EÚ. Na jeho podklade by mala Komisia EÚ čo najskôr zintenzívniť rokovania s Taiwanom. Pomôcť posilniť partnerstvo by, podľa dokumentu, mohla bilaterálna investičná dohoda medzi EÚ a Taiwanom, podpora účasti Taiwanu v medzinárodných organizáciách, ako aj spolupráca v oblasti médií, verejného zdravotníctva, a technológií (ako sú 5G a polovodiče). Dokument ďalej navrhuje aj premenovanie Európskej ekonomickej a obchodnej kancelárie na Taiwane na Európsku kanceláriu na Taiwane, čo by signalizovalo, že európska delegácia na Taiwane má mandát zaoberať sa nielen obchodnými, ale aj politickými vzťahmi medzi EÚ a Taiwanom.
Okrem toho, európske poslankyne a poslanci v dokumente vyjadrili vážne znepokojenie nad pokračujúcou agresivitou Číny – nátlakom, útočnými cvičeniami, a dezinformačnými kampaňami proti Taiwanu – a vyzývajú EÚ podniknúť kroky smerujúce k znižovaniu napätia v Taiwanskej úžine a ochrane taiwanskej demokracie pred zasahovaním Pekingu.
Najhoršie napätie za 40 rokov
V Taiwanskej úžine periodicky dochádza k zvýšenej aktivite čínskej armády – prelety stíhačiek a bombardérov taiwanským vzdušným priestorom alebo preplávanie čínskej lietadlovej lode Liaoning taiwanskými vodami. V poslednej dobe sa tieto útoky, alebo provokácie, stupňujú, a minister obrany ostrova považuje súčasné napätie za najhoršie za posledných 40 rokov.
Vojna s Čínou by, samozrejme, mala katastrofické implikácie, a to nielen kvôli krviprelievaniu na Taiwane, ale aj zvýšenému riziku eskalácie medzi dvoma nukleárnymi mocnosťami, Čínou a USA. Ďalší dôvod je ekonomický, keďže cez Juhočínske more prúdi veľká časť svetového obchodu.
Okrem toho je Taiwan výživnou tepnou polovodičového priemyslu – taiwanská firma TSMC je jedným z najdôležitejších svetových výrobcov čipov. Keby skolabovala jej výroba, skolaboval by aj globálny elektronický priemysel, a dotklo by sa to konkrétne napríklad aj slovenského automobilového priemyslu. Svet by zaplatil vysokú daň, keďže technológie a knowhow firmy TSMC sú podľa niektorých možno až o dekádu napred pred konkurenčnými firmami, a bude trvať mnoho rokov kým sa konkurenčné firmy dostanú na taiwanskú úroveň.
Medzinárodné postavanie Taiwanu prešlo od druhej svetovej vojny turbulentným vývojom. Od úteku vlády Kuomintangu z čínskej pevniny na Taiwan, straty postavenia v OSN a diplomatických spojencov, až po obnovený záujem medzinárodného spoločenstva o spoluprácu s Taiwanom.
Medzinárodné spoločenstvo je však do určitej miery limitované princípom „jednej Číny“. V minulosti bol tento princíp chápaný najmä v kontexte toho, kto je legitímnym zástupcom Číny – Čínska ľudová republika (Čína) so sídlom v Pekingu alebo Čínska republika (Taiwan) so sídlom v Taipei. Obe entity v súlade s týmto princípom umožňovali diplomatickým partnerom udržiavať vzťahy len s jedným predstaviteľom Číny. Postupom času sa tak Čínska republika na Taiwane dostala do medzinárodnej izolácie a dnes udržiava diplomatické vzťahy len s 15 malými štátmi. Zvyšok sveta, vrátane krajín EÚ, má oficiálne diplomatické styky s Čínou, ktorej podmienka pre nadviazanie vzájomných vzťahov je okrem iného aj uznanie Taiwanu ako súčasti jej teritória.
Práve preto sú vyššie spomínané (bezprecedentné) návštevy, ako aj samotný plán na posilnenie partnerstva s Taiwanom, znakmi významného posunu v taiwanskej politike Európy. Základom tohto nového prístupu je masívna európska investícia do politických a ekonomických vzťahov s Taiwanom s cieľom podporiť demokraciu, využiť ekonomické príležitosti a pomôcť brániť status quo a udržiavať mier v Taiwanskej úžine.
Keďže sa o Taiwane aj v našom priestore diskutuje čoraz častejšie, v CEIASe sme pripravili knižnú publikáciu, ktorá prináša pestrú paletu politických, ekonomických, a spoločenských tém týkajúcich sa tohto fascinujúceho ostrova. Kniha s názvom Ázijský šampión? Všetko čo potrebujete vedieť o súčasnom Taiwane vyjde v marci 2022.
________________________________________________________________________________________________________________
Tento článok pôvodne vyšiel v Euractiv.