CEIAS
Aj v Číne majú svojich Kičurov

by Martin Šebeňa

Apr 2, 2020 in CEIAS Insights

Aj v Číne majú svojich Kičurov

Európania robia pri nákupoch v Číne stále rovnaké chyby.

V nemocniciach po celej Európe urgentne chýba potrebný materiál na boj proti koronavírusu a mnohí sa preto spoliehajú na dodávky z Číny. Tie však nie vždy prichádzajú v potrebnej kvalite, čo vo zvlášť vypätej situácii vyvoláva silné emócie.

Kým mnohí komentátori majú jasno v tom, že na vine je Čína, tí, ktorí sa pohybujú v medzinárodnom obchode, sa takýchto hodnotení zdržia.

Španieli, Česi a Gruzínci dostali nefunkčné testy, kým napríklad Holanďanom prišli nevyhovujúce respirátory. Prečo posiela Čína uprostred krízy nekvalitný materiál?

Pri bližšom pohľade zistíme, že “Čína” ako krajina s mnohými zásielkami nemá nič spoločné. Miestne vlády či jednotlivé nemocnice v Španielsku alebo Holandsku si cez španielskych či holandských obchodníkov v Číne zadovážili tento materiál samy, priamo u čínskych výrobcov.

Ak sa inštitúcia podujme nakupovať sama, je dôležité vykonať due diligence – zistiť, či továreň skutočne existuje, či má potrebné licencie – tú musí mať nielen výrobok, ale aj fabrika –, či tovar dosahuje potrebnú kvalitu a podobne.

Právnici z kancelárie Harris Bricken, ktorí pomáhajú písať zmluvy medzi čínskymi predajcami a zahraničnými kupujúcimi, zistili, že 9 z 10 certifikátov, ktoré videli, boli falošné.

Kupujúci sa často ani nedostanú do kontaktu priamo s výrobcom. Väčšinou ide o priekupníka hovoriaceho po anglicky, ktorý nasľubuje hory-doly a prihodí si k cene poriadnu maržu.

Ďalší problém je, že dopyt ohromne prevyšuje ponuku a továrne si diktujú podmienky. Je to síce náročná situácia, ale mať na mieste po čínsky hovoriaceho človeka, ktorý je schopný osobne rokovať, kontrolovať a preberať tovar, je jediné – i keď stále nie nepriestrelné – správne riešenie.

Školácke chyby

Nedokážeme odhadnúť, koľko nemocníc sa spojilo so spoľahlivým človekom na mieste a ako skontrolovali výrobcu, ale z medializovaných skúseností sa dajú odhadnúť školácke chyby.

V prvom rade je pravdepodobné, že rýchlosť bola dôležitejšia než kontrola kvality a z Európy bol tlak, aby sa všetko vybavilo čo najskôr. Otázne je, nakoľko kvalifikované boli osoby na mieste.

Mnohým kupujúcim sa nechce platiť za skúseného kontrolóra, ktorý továreň navštívi, obhliadne a zhodnotí, či je schopná dodávať tovar v deklarovanej kvalite. Spoľahnú sa len na uistenie od výrobcu, či fotografiu zabaleného tovaru. Tá môže byť falošná alebo jednoducho neodhalí všetky nedostatky.

Poriadna kontrola je dôležitá i preto, že medzi čínskymi výrobcami je v súčasnosti veľmi chaotická situácia. Veľa tovární sa ešte nedostalo na plnú kapacitu, pretože im neprišli všetci zamestnanci, respektíve neprišla dodávka surovín či súčiastok.

Zároveň sa mnohé textilné a obuvné továrne snažia preorientovať výrobu a začať produkovať rúška, respirátory či ochranné obleky, po ktorých je teraz obrovský dopyt. Hoci sa často úprimne snažia, kvalita ich výroby nespĺňa medzinárodné štandardy a ešte chvíľu potrvá, kým odstránia nedostatky.

Pre vládu nie je jednoduché kontrolovať a zastaviť všetkých podvodných predajcov. Jednak nemá dostatok kapacít na testovanie kvality v laboratóriách – hygienické stanice sú dlhodobo podfinancované, majú nízky počet zamestnancov a sú nasiaknuté korupciou. Preto továrne vždy ukazujú len americké povolenia a výsledky testov z hongkonských laboratórií.

Centrálna vláda nemá situáciu pod kontrolou, pretože čínska administratíva je výrazne decentralizovaná a hospodárske záležitosti sú v rukách samospráv. Mnohé továrne ani nevedia, aké sú najnovšie nariadenia, pretože sa situácia dynamicky vyvíja a mnohí sa strácajú v pretlaku informácií.

Škodlivá propaganda

Miestne samosprávy sú často úzko spojené s podvodnými výrobcami a za zavretie oboch očí dostanú províziu z každej objednávky. Lokálni úradníci preto málokedy zasiahnu proti továrňam, ktoré okrádajú európskych zákazníkov. Čínski Kičurovia nemajú záujem zabíjať sliepku, ktorá im znáša zlaté vajcia.

Čínske továrne rapídne zvyšujú produkciu ochranných materiálov, čo síce reálne prospieva celému svetu, ale v prvom rade im samotným, pretože ich ženie motivácia rýchleho a veľkého zisku. Oddelenie propagandy sa snaží využiť túto situáciu a prezentovať to ako čínsku pomoc svetu.

Na jednej strane je neodškriepiteľným faktom, že čínska produkcia ochranných a iných materiálov pomáha celému svetu a obdivuhodná je aj rýchlosť, akou čínske továrne rozbehli produkciu.

Majstri propagandy však musia vziať do úvahy, že nevedia garantovať kvalitu medicínskeho exportu. Produkcia nekritickej a bombastickej propagandy tak môže veľmi ľahko vypáliť v ich neprospech.

Propaganda už narazila pri slovách o “nezištnej pomoci” pri dodávkach poctivo zaplateného materiálu. Export nekvalitného tovaru takisto mnohých utvrdzuje v dojme, že čokoľvek dostávame z Číny – počty nakazených osôb alebo tovary –, je nedôveryhodné.

Hanbu za dovoz nekvalitného zdravotníckeho materiálu z Číny tak nesú obe strany. Čínska nie je schopná kontrolovať miestnych zlodejíčkov a roztáča propagandu na absurdnú úroveň (“testy fungujú, ale Česi ich nevedia používať”). A tá európska sa za posledných štyridsať rokov obchodovania s Čínou nič nenaučila a dookola opakuje tie isté školácke chyby.


Tento článok bol pôvodne publikovaný na SME.sk.

Authors

Martin Šebeňa
Martin Šebeňa

Chief Economist

Key Topics

EU-China RelationsChina

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved.

© CEIAS 2013-2024