CEIAS
BRNO TALKS CHINA – Americko-čínske vzťahy v ére Donalda Trumpa

by

Mar 25, 2017 in Aktivity

BRNO TALKS CHINA – Americko-čínske vzťahy v ére Donalda Trumpa

Tretí zo série debatných večerov BRNO TALKS CHINA, ktoré spoločne usporiadavajú platforma PřeszeďInštitút ázijských štúdii.

Čínsky prezident Xi Jinping vystúpil na tohtoročnom globálnom ekonomickom fóre v Davose v pozícii lídra a urputného obrancu globalizácie a voľného obchodu. Historickú možnosť pre Čínu zaujmuť túto rolu paradoxne poskytlo zvolenie ostrého kritika Číny, Donalda Trumpa, za amerického prezidenta. Trump ešte pred nástupom do úradu rozvíril bilaterálne vzťahy spochybnením politiky jednej Číny, hrozbami uvalenia 45 percentných taríf na čínske importy či prísľubom razantnejšej politiky voči čínskym aktivitám v Juhočínskom mori. Na druhej strane však okamžité odstúpenie od dohody o Transpacifickom partnerstve či opakované spochybňovanie významu a ochoty ďalej podporovať amerických spojencov v Ázii poskytlo nevídanú možnosť pre Čínu zaplniť vzniknuté vákuum. Trumpova administratíva tak predstavuje bezprecedentnú výzvu pre vývoj tohto najdôležitejšieho bilaterálneho partnerstva na svete, ktoré bude definovať globálny vývoj v 21. storočí.

V našej diskusii budeme debatovať o tom ako je Trump vnímaný Čínou, či sa jeho rétorika premietla v prvých mesiacoch aj do reálnych krokov voči Pekingu, či môžeme čakať zmenu postoja Washingtonu k otázke Taiwanu a nárast možnosti konfliktu v Juhočínskom mori a či sú reálne očakávania, že Čína na seba prevezme rolu nového tvorcu regionálnej i globálnej ekonomickej architektúry.

O tom všetkom budú s moderátorom večera Filipom Šebokom diskutovať odborník na bezpečnostný vývoj v regioné východnej Ázie a americkú rolu v oblasti z katedry medzinárodných vzťahov FSS MU Petr Vilímek a špeciialista na medzinárodné vzťahy vo východnej Ázii a čínsku zahraničnú politiku Richard Turcsányi z Mendelovej univerzity

V úterý 4. dubna od 19:00 na Fakultě sociálních studií MU (Joštova 218/10, Brno), místnost P21

Petr Vilímek

Absolvent magisterského studia mezinárodních vztahů (2005) a politologie (2007) na Fakultě sociálních studií MU. V červnu 2010 ukončil doktorské studium v oboru mezinárodní vztahy na Katedře mezinárodních vztahů a evropských studií Fakulty sociálních studií MU a v současnosti zde působí jako odborný asistent.

Odborně se zaměřuje především na vývoj zahraniční a bezpečnostní politiky USA a Francie, dále na problematiku jaderných zbraní a kontroly zbrojení, vojenských aliancí a na vývoj bezpečnostní situace v regionu východní Asie. Hojně publikuje texty v odborných i popularizačních periodicích, jako jsou například v Mezinárodní vztahy, Středoevropské politické studie, Obrana a strategie, CEVRO Revue, Kontexty, Mezinárodní politika, nebo Revue Politika.

Richard Q. Turcsányi

vystudoval mezinárodní vztahy, politologii a ekonomii na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 2016 získal doktorát na FSS MU a od té doby pracuje jako odborný asistent na Ústavu teritoriálních studií Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Je zakládajícím členem slovenského Inštitútu ázijských štúdií, jako externí spolupracovník působí v pražském Ústavu mezinárodních vztahů nebo jako analytik Institutu pro dobře spravovanou společnost (SGI) v Bratislavě.

Filip Šebok

Filip Šebok je študentom magisterského stupňa odboru Medzinárodné vzťahy na Fakulte sociálních studií Masarykovej Univerzity v Brne a bakalárskeho odboru Kultúrne štúdia Číny na Filozofickej fakulte tej istej univerzity. Pracuje tiež ako redaktor pre študentský portál Sekuritaci.cz, kde je členom východoázijskej sekcie. V lete 2015 sa zúčastnil programu To China v talianskom Turíne a v auguste 2015 absolvoval pracovnú stáž na Ministerstve zahraničných vecí a európskych záležitostí. Od septembra 2015 do júla 2016 študoval v intenzívnom programe na Renmin University v Pekingu čínsky jazyk.

Authors

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved

CEIAS 2023