Čtvrtý debatní večer z cyklu BRNO TALKS CHINA, které společně pořádají platforma Přeszeď a Inštitút ázijských štúdii, na téma Čína v českých médiích.
Informují česká média dostatečně o dění v současné Číně? A informují o ní kvalitně a v souvislostech? Zajímá vůbec českého diváka, posluchače či čtenáře současná Čína? Je nutné, aby česká média měla své zpravodaje přímo v Asii, nebo lze kvalitní asijskou žurnalistiku dělat i od stolu? Měla by média spolupracovat s odborníky a odborníci s médii? Jaký je obraz Číny v českých médiích? A jak jej ovlivňují politické či obchodní zájmy na české nebo čínské straně? Můžeme současné čínské společnosti porozumět skrze média? Která bychom měli sledovat? A co od nich můžeme chtít nebo očekávat?
O takových i dalších otázkách budou ve středu 19. dubna od 18:30 v prostorách Ústřední knihovny Filozofické fakulty MU (Arna Nováka 1, Brno) debatovat tři specialisté ze světa médií. Novinářka a bývalá zpravodajkyně z Asie Kateřina Procházková, sinolog a zakladatel projektu Sinopsis.cz Martin Hála a politolog, mediální odborník a bývalý šéfredaktor zpravodajství České televize Aleš Gongol. Diskusi bude moderovat Pavel Šindelář.
Kateřina Procházková
Novinářka, redaktorka zahraniční redakce České televize a bývalá zpravodajka Českého rozhlasu v Asii, která se zaměřuje především na zpravodajství z Číny, Japonska a Koreje. V Asii žila posledních deset let – pobývala ve velkoměstech, jako jsou Hongkong, Taipei, Peking, Singapur a Tokio. Vystudovala žurnalistiku na Ostravské univerzitě a na University of Glasgow. Jazykové znalosti získala na National Taiwan University (NTU) v Taipei, Beijing Foreign Studies University (BFSU) a Sophia University v Tokiu. Je také členkou Foreign Correspondent Club a Beijing International Society.
Martin Hála
Zakladatel a ředitel projektu Sinopsis.cz, společné iniciativy Ústavu Dálného východu FF UK v Praze a sdružení Acamedia. Studoval v Praze, v Šanghaji, v Berkeley a na Harvardu. Vyučoval v Praze a v Bratislavě a vedl několik projektů v různých zemích Asie.
Aleš Gongol
Vystudoval komparativní politologii a politickou geografii na Fakultě sociálních věd UK v Praze. Jedenáct let pracoval v České televizi, mimo jiné na pozicích šéfeditor ČT 24, šéfdramaturg předvolebního vysílání ČT a projektový manažer měsíčníku Fokus Václava Moravce. Absolvoval několik zahraničních stáží, například v BBC London, BBC Bristol, ARD Nürnberg nebo DR Copenhagen. Přednášel politologii na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava (VŠB–TUO) a televizní žurnalistiku na Ostravské univerzitě. V současnosti pracuje jako jednatel společnosti Ian Derson PR & Advertising.
Pavel Šindelář
Vystudovaný etnolog a religionista se zájmem o dění v čínské společnosti. Spoluzakladatel online platformy Přeszeď.cz a spolupořadatel debatního cyklu BRNO TALKS CHINA.