CEIAS
BRNO TALKS CHINA – Čínská vnitropolitická situace: přichází konec reforem?

by

Mar 1, 2017 in Aktivity

BRNO TALKS CHINA – Čínská vnitropolitická situace: přichází konec reforem?

Prvý zo série debatných večerov BRNO TALKS CHINA, ktoré spoločne usporiadavajú platforma PřeszeďInštitút ázijských štúdii.
Report z diskusie dostupný tu.
Utorok, 7. marec od 19:00 v Kaviarni Panksy (Jaselská 17, Brno)

Po pěti letech se opět schyluje ke klíčovému setkání čínských komunistů a tím pádem i ke klíčovému milníku na cestě nejdůležitější asijské velmoci vstříc nejisté budoucnosti. Na podzim tohoto roku proběhne 19. národní sjezd Komunistické strany Číny, během kterého dojde k největší personální obměně nejvyšších pater čínské politiky za posledních třicet let. Pět ze sedmi členů Stálého výboru Politbyra dosáhne věku odchodu do politického důchodu. Vyměnit by se mělo také šest dalších členů pětadvacetičlenného Politbyra, čtyři z jedenácti členů Ústřední vojenské komise a přibližně 200 členů Ústředního výboru KS Číny. Na sjezdu se navíc očekává představení možného nástupce Xi Jinpinga a jeho uvedení do Stálého výboru Politbyra, čímž by se dle zvyklostí měl zahájit proces postupného předávání moci.

Nejen o těchto konkrétních změnách, ale i o mnohem širších souvislostech vnitropolitických, ideologických, sociálních či ekonomických vlivů na budoucí podobu čínského politického systému budou s Richardem Turcsányim debatovat odborník na dějiny a politiku moderní Číny Akademie věd ČR, sinolog Ondřej Klimeš a Dalibor Jenne, specialista na regionální ekonomickou spolupráci s Čínou a frekventant Diplomatické akademie Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Udalosť na Facebooku

Ondřej Klimeš

výzkumný pracovník Orientálního ústavu Akademie věd České republiky a pedagogem Ústavu Dálného východu Filosofické fakulty Univerzity Karlovy. Specializuje se na politické dějiny moderní Číny, národnostní politiku moderní Číny, moderní politiku, dějiny Xinjiangu a ujgurskou národní identitu. Je autorem knihy Struggle by the Pen: The Uyghur Discourse of Nation and National Interest, kterou v roce 2015 vydalo prestižní nakladatelství Brill.

Dalibor Jenne

vystudoval obory Bezpečnostní a strategická studia a Mezinárodní vztahy na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity. Několik let měl v rámci odboru protokolu a vnějších vztahů jihomoravského kraje na starosti vztahy s Čínou a zeměmi východní Asie. V současnosti studuje na Diplomatické akademii při Ministerstvu zahraničních věcí ČR.

Richard Q. Turcsányi

vystudoval mezinárodní vztahy, politologii a ekonomii na Masarykově univerzitě v Brně. V roce 2016 získal doktorát na FSS MU a od té doby pracuje jako odborný asistent na Ústavu teritoriálních studií Fakulty regionálního rozvoje a mezinárodních studií Mendelovy univerzity. Je zakládajícím členem slovenského Inštitútu ázijských štúdií, ředitelem organizace STRATPOL a jako externí spolupracovník působí v pražském Ústavu mezinárodních vztahů nebo jako analytik Institutu pro dobře spravovanou společnost (SGI) v Bratislavě.

Authors

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved

CEIAS 2023