CEIAS
Čína buduje právny štát po svojom

by

Oct 29, 2014 in CEIAS Insights SK

Čína buduje právny štát po svojom

Tento článok bol publikovaný aj v denníku SME.

Aj v Číne sa pracuje s pojmom právny štát. No chápanie tohto pojmu tam má ďaleko od západného. Stále je jasné, že komunistická strana de facto stojí nad právom.

Tento rok bola hlavným bodom výročného zasadnutia vyše 200-členného ústredného výboru komunistickej strany Číny otázka práva v krajine. Podobné stretnutie, ktoré väčšinou udáva smer vývoja v krajine na roky dopredu, tejto téme ešte nikdy venované nebolo. Peking tvrdí, že riadne fungovanie právneho systému je jeho prioritou a skloňuje pritom pojem “právny štát”. Jeho budovanie však vidí v iných farbách ako Západ.

Význam stratený v preklade

Čínsky pojem fa-č‘ spája dve slová – právo a vládnuť. Z dôvodu nejednoznačnosti čínštiny ohľadom predložiek však výsledný preklad môže znamenať „právny štát“, ale aj „vláda právom“. Oba pojmy sa zdajú podobné, no v skutočnosti sa významne líšia. Kým v prvom prípade platí právo pre všetkých, vrátane štátnych alebo straníckych štruktúr, rovnako, v druhom prípade je právo „iba“ nástrojom vládnutia týchto štruktúr, ktoré stoja nad ním.

Typické chápanie politického systému v demokratických krajinách vychádza z predpokladov právneho štátu. Iné krajiny, najmä rozvojové, často volia druhý model a argumentujú jeho vyššou efektivitou.

Reformy justície a posilnenie transparentnosti

Podľa oficiálneho komuniké ústredného výboru má byť krajina riadená v súlade s ústavou a žiadna organizácia ani jednotlivec ju nemôže porušiť beztrestne. Verejní činitelia, ktorí by zasiahli do rozhodovania súdov, za to ponesú zodpovednosť.

Ťažiskom reforiem je snaha o napravenie pošramoteného obrazu justície. Kľúč k tomu strana vidí v posilnení samostatnosti sudcov a ich odizolovania od vplyvu často skorumpovaných politikov v provinciách. Čína potrebuje profesionálnych sudcov, ako základ, na ktorom sa dá stavať pri obnovovaní dôveryhodnosti systému.

Sudcovia by po novom mali rozhodovať v sporoch na regionálnych úrovniach samostatne. Ich platové podmienky budú jednotne regulované a právomoc menovať sudcov sa presunie o inštanciu vyššie, čo má znížiť možnosť politických vplyvov. Zavedené budú obvodné súdy a orgány prokuratúry s presahujúcou jurisdikciou nad viacerými administratívnymi celkami aby sa zamedzilo politickému vplyvu na nižších úrovniach. Prokurátori by tiež mali byť schopní podávať žaloby v otázkach verejného záujmu. Komuniké ďalej hovorí o zavedení zodpovednosti za justičné ale aj politické rozhodnutia a vytvorení mechanizmu pre kontrolu výkonu exekutívy.

Napriek týmto konštitucionálnym princípom komuniké zároveň zdôrazňuje, že vedúcu úlohu pri budovaní právneho štátu bude mať komunistická strana, čo ju de facto stavia nad právo.

Strašiak korupcie

Prečo je v Číne náhle pozornosť namierená na právo? Ako obvykle, motívy treba hľadať v politických cieľoch strany. Reformy majú zabrániť korupčným škandálom, ktoré naštrbujú jej imidž. Práve korupcia je, zdá sa, medzi širokými vrstvami v Číne vnímaná ako väčší problém než abstraktné pojmy ako “demokracia” či “ľudské práva”.

Odstránenie mrhania verejnými zdrojmi je navyše dôležitým v čase, kedy čínska ekonomika spomaľuje. Takisto je predpokladom úspechu štrukturálnych reforiem, ktoré majú priniesť stabilnejší ekonomický model.

Prezident Si Ťin-pching od nástupu k moci pred dvoma rokmi otriasol systémom rozsiahlou kampaňou proti korupcii. Terčom sa stalo všetko od používania luxusných áut či okázalých recepcií štátnych úradníkov až po prípady, kde sa jednalo o spreneveru v miliardových sumách. Obdivuhodný rozsah kampane ilustruje, že sa odhadom dotkla až státisícov úradníkov.

Do siete sa chytili i tie najväčšie ryby vrátane bývalých členov ústredného výboru politbyra. To by mohlo naznačovať, že zákony skutočne platia pre všetkých. Otázkou ostáva, či osud prominentných previnilcov nespečatili skôr politické spory s prezidentom Si.

Právny štát v čínskom podaní

Jedným zo zásadných konceptov v záverečnom komuniké ústredného výboru je snaha budovať “socialistický právny štát s čínskymi špecifikami”. Strana svoju moc zdanlivo obmedzí, aby si ju mohla udržať a politický a právny systém Číny zostane aj naďalej prepojený. Jeho účelom je zachovať spoločenskú stabilitu a udržať stranu pri moci. Keď to má znamenať budovať “právny štát”, Čína ho budovať bude. Po svojom.

Autori: Šimon Drugda a Filip Šebok

Authors

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved

CEIAS 2023