CEIAS
Čínski komunisti hľadajú oporu v histórii

by Filip Šebok

Feb 28, 2021 in CEIAS Insights

Čínski komunisti hľadajú oporu v histórii

Si Ťin-pching začína otvorene hovoriť o nadradenosti čínskeho politického systému.

Stránky hlavných straníckych médií v Číne hlásajú v poslednom čase štart novej ideologickej kampane. Má byť zameraná na štúdium dejín vládnucej komunistickej strany. Ako sa strana blíži k tohtoročným oslavám storočnice jej vzniku, monopol politickej moci čoraz viac ospravedlňuje svojou historickou misiou.

Odstrašujúci príklad ZSSR

Nová kampaň za štúdium histórie je jednou z nekončiaceho sledu politických mobilizačných kampaní, ktoré charakterizujú čínsku politiku. Ako je zvykom, oficiálny začiatok kampane odštartoval prejav generálneho tajomníka Si Ťin-pchinga.

V ďalších týždňoch a mesiacoch bude kampaň dominovať titulkom straníckych médií a čínski aparátnici budú tráviť dlhé hodiny štúdiom „ducha“ prejavu generálneho tajomníka.

Dôraz na históriu komunistickej strany nemožno oddeliť od straníckych reforiem posledných rokov pod taktovkou Si Ťin-pchinga. Hlavnými aspektmi týchto reforiem je posilňovanie významu strany vo vládnutí a spoločnosti a snaha o jej vnútorné posilnenie a očistu.

V prvom rade Si Ťin-pching posilnil úlohu straníckeho aparátu, ktorý pohltil nielen štátne inštitúcie, ale hrá čoraz väčšiu úlohu vo všetkých sférach čínskej spoločnosti. To nie je v princípe pre čínsky leninistický systém nič nové, Si ho však zdokonalil a presadzuje stranícku kontrolu aj tam, kde bola v minulosti skôr formalitou.

V druhom rade Si Ťin-pching krátko po nástupe do úradu v roku 2012 naštartoval masívnu protikorupčnú kampaň, ktorá mala odstrániť korupciu a zároveň zabezpečiť väčšiu ideologickú a politickú poslušnosť masívneho straníckeho aparátu voči straníckemu centru v Pekingu.

Čínsky líder je presvedčený, že komunistická strana sa musí neustále reformovať, aby zabezpečila súdržnosť a udržala si efektivitu vládnutia.

Len vitálna strana totiž podľa generálneho tajomníka dokáže ochrániť monopol politickej moci a zachovať si priazeň obyvateľstva. Odstrašujúcim príkladom pre čínskych komunistov je Komunistická strana Sovietskeho zväzu, ktorej vnútorná atrofia nakoniec viedla ku kolapsu režimu a rozpadu sovietskeho impéria.

Podľa Si Ťin-pchinga by mala strana hľadať inšpiráciu pre ďalší rozvoj v minulosti. Či už sú to počiatky strany ako skupiny „otrhaných“ idealistických revolucionárov, bojujúcich za záujmy obyčajného ľudu, alebo jej rola inžiniera čínskeho ekonomického zázraku od konca 70. rokov.

Veľmocou do roku 2049

Aj keď čínski komunisti sa od „ortodoxného“ marxizmu v mnohých oblastiach odklonili, ostávajú zarytými historickými materialistami. Dejiny sú z ich pohľadu poháňané vpred neosobnými materiálnymi silami na základe objektívne poznateľných pravidiel. Kľúčom k úspechu je správne pochopiť tieto sily a vhodne sa im prispôsobiť.

Čínska komunistická strana tvrdí, že inovatívne ideologické koncepty a prax jej vládnutia dokázali, že túto dejinnú logiku dokázala uchopiť.

V rámci determinovaného historického vývoja tak podľa oficiálnej verzie čínskej histórie zohrala komunistická strana rolu obroditeľa čínskeho národa spod jarma feudalizmu a globálneho imperializmu. Následne Číne priniesla suverenitu, sebestačnosť a v posledných dekádach aj obdivuhodný ekonomický rozvoj.

Komunistická strana má pre svoju historickú misiu, ktorej finálnym cieľom je „obroda čínskeho národa“, dokonca aj presný harmonogram spojený s naplnením konkrétnych míľnikov.

Do roku 2021 mala Čína dosiahnuť úroveň „stredne prosperujúcej spoločnosti“, čo Čína splnila s oficiálnym oznámením likvidácie „extrémnej chudoby“. Do roku 2035 má krajina zavŕšiť „socialistickú modernizáciu“ a pri storočnici Čínskej ľudovej republiky v roku 2049 sa má stať silnou a prosperujúcou veľmocou vo všetkých oblastiach.

Samozrejme, „slepé uličky“ v histórii Čínskej ľudovej republiky, ako sú veľký skok či kultúrna revolúcia, alebo krvavé potlačenie protestov v roku 1989, nemajú v tomto triumfalistickom naratíve miesto. Ak si niekto dovolí na tieto aspekty príliš upozorňovať a spochybňovať ich oficiálnu interpretáciu, získa nálepku „historického nihilistu“.

Veria, že história je na ich strane

Júlové oslavy storočnice komunistickej strany budú politickou udalosťou roka. V ich pozadí bude pokračovať snaha ukotviť miesto samotného Si Ťin-pchinga v oficiálnom naratíve čínskej modernej histórie. Čínsky líder pre to robí všetko, čo môže.

O jeho vládnutí sa v duchu ideologických hesiel hovorí ako o „novej ére“. Všetko nasvedčuje tomu, že „ľudový líder“ Si Ťin-pching sa odchýli od praxe svojich predchodcov a ostane pri moci aj po ďalšom straníckom zjazde v roku 2022. V dohľadnom čase tak bude na plnenie historickej úlohy komunistickej strany osobne dohliadať.

Si Ťin-pching to však nebude mať ľahké a dobre si to uvedomuje. Prezrádza to aj fakt, že jedným z hlavných motívov súčasnej ideologickej kampane je výzva pre straníkov, ale aj celú čínsku spoločnosť, udržať si „bojového“ ducha a vytrvale čeliť výzvam a rizikám.

Úspechy v boji s pandémiou, napriek počiatočnému fiasku, však komunistickej strane dvíhajú sebavedomie. Čína v kontexte pochybení Západu začína otvorene hovoriť, že jej politický systém je nadradený západnej liberálnej demokracii.

Si v tomto smere neustále skloňuje formulku o „zmenách vo svete, ktoré prichádzajú raz za storočie“. Podstatou týchto zmien má byť oslabovanie Západu a predovšetkým veľmocenského postavenia Spojených štátov, čo predstavuje strategickú šancu pre pokračujúci rast Číny.

Si Ťin-pching s komunistickou stranou pevne pod svojou kontrolou verí, že história je a zostane na jeho strane.


Článok vyšiel aj v denníku SME

Authors

Key Topics

Asia BriefingCCPCommunist partyChina

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved

CEIAS 2023