Predseda SNS Andrej Danko sa snaží, aby Slovensko exportovalo bravčové mäso do Číny. Ide tým proti svojej vlastnej politike na podporu spotreby domácich poľnohospodárskych produktov.
Predseda parlamentu Andrej Danko minulý týždeň kritizoval prezidentku Zuzanu Čaputovú za spomenutie témy ľudských práv pri prijatí čínskeho ministra zahraničných vecí Wang Yi. Danko okrem iného spomenul, že jej konanie ohrozuje vývoz slovenskéhobravčového mäsa do Číny.
Skúsme sa na tento výrok pozornejšie pozrieť. V Číne zúri africký mor ošípaných, ktorý môže viesť k usmrteniu až polovice všetkých ošípaných v krajine. Keďže je Čína ako najväčší producent a zároveň spotrebiteľ bravčového na svete, znamená to obrovský výpadok a následne obrovský dopyt po bravčovom mäse na svetových trhoch.
Časť tohto výpadku by mohli nahradiť slovenskí chovatelia, ktorým by sa výrazne zvýšili príjmy. Tu narážame ale na dva problémy. Prvým je, že Slovensko nemôže vyvážať bravčové mäso do Číny, pretože s ňou nemáme podpísané príslušné certifikáty. Na rozdiel od nás si už väčšina okolitých krajín všetky potrebné dokumenty zariadila. Či už je meškanie spôsobené nečinnosťou ministerstva poľnohospodárstva pod vedením pani ministerky Matečnej, alebo podfinancovaného ministerstva zahraničných vecí, isté je, že výroky prezidentky Čaputovej meškanie nespôsobili.
Dankov obrat
Predstavme si ale, že sa Slovensku podarí zázrak a „papierovačky“ s Čínou sa vybavia za niekoľko týždňov. Andrej Danko, ktorý pravidelne narieka nad nedostatkom potravinovej sebestačnosti, ktorý chce, aby Slováci kupovali domáce produkty, a ktorého ministerka štedro dotuje domácich producentov, zrazu urobí obrat o 180 stupňov a domácu produkciu s radosťou odlifruje do Číny. Slovenskému spotrebiteľovi opäť raz ostanú na výber len zahraničné údeniny.
A čo bude s dotáciami? Okrem peňazí z eurofondov totiž dostávajú chovatelia ošípaných štátne dotácie vo výške 2 milióny eur ročne a majú taktiež nárok čerpať peniaze z ďalších programov, ako napríklad Zelená nafta. Do Číny teda budeme vyvážať výrazne dotované bravčové mäso. Bude pán Danko žiadať, aby vývozcovia bravčového do Číny vrátili subvencie, alebo budeme Číňanom dotovať mäso z našich daní? Čína je predsa pri súčasnom kritickom nedostatku bravčového ochotná platiť trhové ceny.
Mimochodom, ceny. Čínske nákupy už výrazne zvýšili ceny bravčového na svetových trhoch. Ak sa slovenská produkcia odvezie do zahraničia a nedostatok bravčového sa prejaví aj u nás, ceny pôjdu hore aj pre slovenských spotrebiteľov.
Podľa Danka je vývoz bravčového do Číny dôležitý, pretože zníži náš obchodný deficit. Vývoz niekoľko tisíc ton mäsa v skutočnosti spôsobí štatisticky nebadateľný posun v deficite pohybujúcom sa v miliardách eur. Deficitu by viac pomohlo, ak by ochotní slovenskí colníci nepreberali dovoz obuvi pre celú Európsku úniu.
Zhrnuté a podčiarknuté, Slováci zaplatia za splnenie Dankovho sna o vývoze bravčového do Číny dvakrát – dotáciami a drahšou spotrebou. Benefitom bude štatisticky nebadateľný posun v obchodnej bilancii s Čínou. Zdá sa, že máme ďalší kamienok do pestrej mozaiky nezmyselných a škodlivých nápadov od predsedu parlamentu.
Text vznikol v rámci projektu „Chinese influence in V4: Understanding the impact on political elites“ podporeného Medzinárodným vyšehradským fondom.
Článok vyšiel pôvodne na portáli Týždeň.
Titulná fotografia: Diana Černáková/Sita