Presne pred šesťdesiatimi piatimi rokmi Mao Ce-tung vyhlásil z arkád brány nebeského pokoja vznik Čínskej ľudovej republiky. Ako zvyčajne, aj 1.októbra 2014 sa na námestí konali honosné oslavy pripomínajúce tento počin. Oslavy sa nevyhli ani Hongkongu, kde sa v Národný deň ČĽR už tradične vztyčujú súbežne čínska a hongkonská vlajka aby pripomínali ich jednotu. Pokojné zhromaždenie niekoľkých priaznivcov nenaznačovalo, že len o pár blokov ďalej davy mladých ľudí bojujú za demokratické práva svojej krajiny.
Nepokoje sú reakciou na obmedzenia kladené Čínskou ľudovou republikou v súvislosti s pripravovanými voľbami predsedu hongkonskej vlády v roku 2017. Zatiaľ čo Hongkončania dúfali v slobodné voľby, Všečínske zhromaždenie ľudových zástupcov vylúčilo možnosť občianskej nominácie a v nadchádzajúcej voľbe si majú občania vyberať z maximálne troch kandidátov s nadpolovičnou podporou Volebnej komisie. Prejavy nevôle prerástli 22. septembra v štrajk študentov a 28. septembra bol oficiálne zahájený protest „Occupy Central with Love and Peace” (Okupujte Central s láskou a mierom). Zahájenie protestu bolo pôvodne plánované na oslavu Národného dňa ČĽR, avšak študenti, mobilizujúci sa najmä skrz sociálne siete, sa húfne hnali do ulíc.
Lenže protesty sa netýkajú len hongkonských bulvárov – za volebné právo sa bojuje na dvoch veľkých frontoch. Tým prvým sú síce ulice, no tým druhým sú sociálne siete. Sociálne siete prekvitajú symbolikou, ktorá má povzbudiť k širšej podpore protestov. Na internete vzniká nová hongkonská pop kultúra, ktorá sa šíri rýchlosťou blesku. Pokiaľ ste nejakú dobu žili v Hongkongu a máte odtiaľ nemálo priateľov, mohli ste pozorovať ako sa v priebehu niekoľkých hodín profilové fotky Vašich priateľov menia v záplavu žltých stužiek na čiernom podklade.
Symbolika hrala v čínskej kultúrnej oblasti vždy významnú úlohu a žlté stužky boli azda prvým symbolom demonštrácií. Žlté stužky sa neobjavujú len na sociálnych sieťach, ale nosia ich všetci podporovatelia hnutia, či už keď prichádzajú na protesty alebo aj pri každodenných povinnostiach aby tak poukázali na svoje stanovisko. Žlté či žlto-biele stužky boli symbolom už sufražetiek, avšak v Hongkongu je ich symbolický význam ešte hlbší. Samotná žltá farba má v čínskom kultúrnom kontexte veľkú váhu – je to farba heroická a stala sa farbou celých protestov. Niektorí dokonca spájajú žltú farbu stužiek s Taiwanským študentským Slnečnicovým hnutím konaným na jar tohto roku.
Zo všetkého najviac však symboliku celého protestu ovplyvnil nedeľňajší (28.10.2014) stret demonštrantov a polície. Polícia totižto začala na protestujúci dav striekať slzný plyn. Demonštranti nepripravený na takýto zásah sa bránili ako vedeli – za pomoci dáždnikov. Od tohto momentu hashtagy „OccupyCentral” (Okupujte Central) či „YellowRibbon” (Žltá stužka) ustúpili do pozadia a boli nahradené termínom „UmbrellaMovement” (Dáždnikové hnutie) a neskôr „UmbrellaRevolution” (Dáždniková revolúcia).
Nedeľňajší zásah polície je v Hongkongu považovaný za neadekvátny, avšak v obyvateľoch Hongkongu nepodnietil vlnu agresie, práve naopak, vyprovokoval ich k tomu, aby ešte viac poukázali na to, že chcú bojovať za volebné právo mierumilovnými prostriedkami. Mnohé média totižto pasovali hongkonských študentov za najslušnejších demonštrantov sveta a to právoplatne. Na barikádach vystavaných študentmi okrem transparentov volajúcich po demokracii visia aj plagáty ospravedlňujúce sa za spôsobené nepríjemnosti. Demonštranti rešpektujú aj malé zákazy ako nevstupovať na trávnik a o provokácii polície nemožno hovoriť. Keď média informovali o ich nevšednom prístupe, študenti tieto informácie s radosťou zdieľali na sociálnych sieťach.
Mnohými otriasol stret protestujúcich a polície aj preto, že ho vnímali ako zápas Hongkončanov s Hongkončanmi. Na sociálnych sieťach sa preto rozbehla iniciatíva poukazujúca na to, že to nie je polícia, proti komu študenti stoja. Nové žlto-modré stužky zaplavili internet. Tie majú poukazovať na to, že polícia aj študenti vlastne stoja na jednej strane. Zatiaľ čo žltá farba reprezentuje protestujúcich, modrá je symbolom pre policajné zložky.
Mnohé výtvory tejto pop kultúry vznikli aj na základe jednotlivých udalostí, či sa inšpirovali ikonickými fotkami z protestov. Jednou z takých fotiek je aj muž s dáždnikom v oblaku plynu, ktorý bol následne pretvorený do transparentu propagujúceho Hongkonské hnutie:
Ďalšou tematickou fotkou, ktorá obletela internet, bola fotka na ktorej sa demonštranti delia o svoje dáždniky s policajtmi. Aj toto gesto malú veľkú silu a snažilo sa poukázať na súdržnosť protestujúcich s políciou.
V neposlednom rade sa nová hongkonská pop kultúra nezaobišla bez humoru. Nasledujúci obrázok karikaturizuje upozornenie polície, že budú striekať slzný plyn. Na obrázku vpravo demonštrant drží transparent, na ktorom je napísané: „Všeobecné volebné právo, inak otvoríme dáždniky”.
Protesty, ktoré zažíva Hongkong v posledných dňoch sú najväčšími protestmi odkedy Spojené kráľovstvo navrátilo Hongkong Číne. Aj pokiaľ by študenti časom opustili ulice bez dosiahnutia výraznejších zmien vo volebnom práve, budú mať tieto udalosti dopad na ďalšie fungovanie Hongkongu. Na protesty takéhoto rozsahu sa tak ľahko nezabudne. Nemalý podiel na tom bude mať aj symbolizmus a transparenty šírené skrz sociálne siete.