CEIAS
Futbalom k identite

by

Jun 17, 2015 in CEIAS Insights

Futbalom k identite

16214925279_8ed47298b9_zKým Slováci oslavujú nevídané úspechy svojich futbalistov v kvalifikácii na majstrovstvá Európy, v Ázii sa pomaly rozohrievajú boje o miestenku na svetový šampionát v Rusku. Zápolenia futbalových trpaslíkov si väčšinou zalúžia maximálne riadok na kurzovom lístku stávkových spoločností, kvalifikačná skupina C to však už dotiahla na titulky novín.

Skupina v zložení Bhután, Čína, Hongkong, Katar a Maledivy je pre Európana nezaujímavá. Málokto ale vie, že medzi čínskymi a hongkonskými fanúšikmi panuje obrovská rivalita. Obe krajiny budú proti sebe stáť v kvalifikačnom zápase po dlhých tridsiatich rokoch. Pamätný zápas z osemdesiateho piateho roku sa zapísal do análov ako incident z 19. mája. Hongkonský tím vtedy porazil výber Číny 2:1 na jej pôde a vyradil ju z kvalifikácie. Čínski fanúšikovia prehru neuniesli, zdemolovali Štadión robotníkov a hongkonských futbalistov zo trávnika eskortovala polícia.

Aby sa fiasko viac neopakovalo, čínska futbalová asociácia vydala plagát, ktorým varuje fanúšikov, aby nepodceňovali tím Hongkongu. Copywriterovi sa však kreativita vymkla z rúk a plagát bojovne hlásil: „Sú čierni, sú žltí, sú bieli. Musíme si dať pozor na tím s toľkými farbami!“ Otvorený rasizmus ohromil hongkonských fanúšikov, ktorí obratom vypredali otvárací zápas s Bhutánom, donedávnom posledným tímom v rebríčku FIFA.

Maličký, šesťapol tisícový Mongkokský štadión sa v meste so siedmymi miliónmi obyvateľov okamžite zaplnil. Fanúšikovia vypredali malý kiosk so suvenírmi pred vstupom a tribúny ovládla sýta červená farba. Keď vybehol na trávnik domáci tím – tvorený z tretiny naturalizovanými hráčmi z afrických a európskych krajín -ohromné ovácie rozozvučali celú okolitú štvrť. Keďže sa podľa Guinessovej knihy rekordov jedná o najhustejšie obývané miesto na zemi, futbalovú atomsféru si užívalo ďalších tridsať tisíc ľudí v pohodlí svojich obývačiek.

Po úvodných ováciach štadión stíchol pri hymne Bhutánu. Po nej mala nasledovať hymna domáceho tímu. Hongkong ale vlastnú hymnu nemá a reproduktorov sa ozval Pochod dobrovoľníkov, energický chorál čínskej komunistickej strany. Ten bolo počuť maximálne pol sekundy, než ho prekričal ohlušujúci piskot a hučanie fanúšikov. Koordinovaný rev šesť a pol tisíca hrdiel vydal zvuk, ktorý by snáď prehlušil štart rakety v Bajkonure. Šokovaní neboli len reprezentanti himalájskeho kráľovstva, ktorí vôbec netušili koľká bije, ale najmä diváci v Číne, ktorým bol zápas vysielaný v priamom prenose.

Zápas sa nakoniec riadne dohral a nápadne pripomínal štvrtoligové derby na strednom Slovensku – ako kvalitou (dostať sa faulom k lopte a nakopávať ju na hrotového útočníka), tak atmosférou (bučanie na tím hostí, jeden stánok s vodou riedeným pivom, vulgarizmy). Hongkong si s Bhutánom poľahky poradil 7:0 a domácich škodoradostne potešil najmä fakt, že góly dávali hráči všetkých farieb kože.

Čínske a hongkonské noviny boli na druhý deň plné odcudzujúcich reakcií. Takto otvorený protest proti ich krajine sa Číňanom podarilo vidieť snáď po prvý krát a svoj šok a znechutenie dali hlasno najavo vo všetkých médiach. Počas mohutných protestov, ktoré vlani na tri mesiace ochromili centrum Hongkongu, sa síce z ulíc ozývala hlasná kritika Číny a Komunistickej strany, k obyčajným ľuďom to však cez cenzorov neprešlo.

Obyčajní Hongkončania si už na protesty zvykli a nijako sa nad nimi nepozastavujú.  Jediná zmena je v tom, že sa protesty z ulíc presunuli na štadióny. Ide o pokračovanie boja nielen o všeobecné volebné právo, kvôli ktorému boli na jeseň uzavreté cesty, zvádza sa širší a vážnejší zápas o novú identitu. O tom, že je futbal výborným miestom na formovanie identity už dávnejšie písal britský historik Eric Hobsbawm. V prelomovej knihe Invention of Tradition ukázal, ako v Anglicku futbal vytváral hranice medzi sociálnymi vrstvami.

K vytváraniu futbalovej idenity pomohol aj následný zápas s Maledivami, ktoré Hongkong pokoril dvoma zlepenými gólmi z druhého polčasu. Víťazné ťaženie proti ostrovnému súperovi sa nieslo za skandovania „My sme Hongkong“ – pre istotu v angličtine, aby si ich zvedaví cudzinci nepomýlil s fanúšikmi Číny.

Najlepšie zápasy sa odohrajú na jeseň. V septembri sa hrá šláger Čína – Hongkong v Shenzhene, len pár kilometrov od hranice s Hongkongom. Odvetný zápas bol presunutý na najväčší štadión v Hongkongu, kde sa predpokladá, že domáci vytvoria štyridsaťtisícový kotol. Nateraz nie je jasné, akým smerom by prípadné výhry nad Čínou posunuli hongkonskú identitu. Jasným sa ukazuje len to, že tohtoročná ázijská kvalifikácia bude omnoho zaujímavejšia ako v minulosti a sledovať ju nebude len hŕstka nadšencov zo stávkových kancelárií.

Image Credit: Imágenes Gratis Online

Authors

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved

CEIAS 2023