CEIAS
Aktuality.sk: Kým celý svet bojuje proti vysokej inflácii, Čína má presne opačný problém. To neveští nič dobrého pre globálnu ekonomiku

by Martin Šebeňa

Aug 22, 2023 in CEIAS Insights

Aktuality.sk: Kým celý svet bojuje proti vysokej inflácii, Čína má presne opačný problém. To neveští nič dobrého pre globálnu ekonomiku

Pro server Aktuality.sk byli osloveni odborníci, aby se vyjádřili na téma Číny a globální ekonomiky. Mezi oslovenými se objevil i Martin Šebeňa.

1. Čína nedávno oznámila, že jej ekonomika sa dostala do deflácie. Čo je dôvodom takéhoto stavu čínskej ekonomiky?

Na defláciu má vplyv viacero faktorov – domáce ako aj zahraničné. Zo zahraničných je to predovšetkým pád cien komodít, ktoré vlani rýchlo rástli najmä kvôli vojne na Ukrajine. Z domácich faktorov je to zníženie spotreby obyvateľov, hlavne pri tovaroch dlhodobej spotreby, ako napríklad autá.

To je čiastočne spojené s problémami na realitnom trhu, keďže nehnuteľnosti sú hlavným zdrojom bohatstva pre veľkú časť populácie. Dôležitým je opäť pád cien potravín, predovšetkým bravčového mäsa, ktoré tvorí veľkú časť inflačného košíka. Je však potrebné povedať, že jadrová inflácia rastie, čo je smerodajné v dlhodobom horizonte. Infláciu smerom nahor ťahajú služby, predovšetkým záujem o domáci turizmus.

2. Ustojí čínska ekonomika problémy, ktoré má v sektore nehnuteľností? Po developerovi Evergrande Group, ktorý nedokázal splácať svoje záväzky, sa do rovnakej situácie dostal ešte väčší hráč, a to Country Garden.

Čína zatiaľ problémy v sektore nehnuteľností ustála a dá sa predpokladať, že ich do budúcnosti aj ustojí. Ten predpoklad ale nestojí na pozitívnom výhľade v tomto sektore. V ňom je práve, naopak, veľké množstvo finančných, ale aj nefinančných (ako napríklad strata dôvery, protesty) problémov. Je ale dôležité si uvedomiť, že podiel sektoru nehnuteľností na HDP Číny je oveľa vyšší než v iných krajinách a pre vládu je preto zásadné, aby všetky problémové firmy nejakým spôsobom podporila a vyhla sa tak potenciálnej lavíne, ktorá by sa prehnala celou ekonomikou.

Čínska vláda má k dispozícií veľké množstvo finančných nástrojov a prostriedkov, ktorými vie sektor podporiť a je zrejmé, že sa nezdráha ich používať. Ale aj v takomto prípade budeme svedkami výrazného zníženia rastu HDP a pravdepodobne aj implementácie zásadných reforiem, ktoré minimálne v kratšom horizonte negatívne ovplyvnia ekonomiku krajiny.

3. Nemôže Čína nakoniec stiahnuť celú globálnu ekonomiku do recesie?

Deflácia, respektíve nízka úroveň inflácie v Číne pôsobí pozitívne v globálnom hľadisku, pretože ako veľká exportná ekonomika Čína takpovediac “vyváža” defláciu za hranice a pomáha iným krajinám znižovať vysokú mieru inflácie. Na druhej strane Čína v súčasnosti čelí viacerým ekonomickým problémom, ako napríklad vysoká zadlženosť, nestabilný trh s nehnuteľnosťami, pokles domácej spotreby, vysoká miera nezamestnanosti medzi mladými alebo už spomínaná deflácia.

Všetky tieto faktory môžu spôsobiť, že sa čínska ekonomika dostane do recesie, ktorá by vzhľadom na veľkosť a previazanosť čínskej ekonomiky mala globálny dopad. Osobitným problémom je fakt, že čínska vláda je stále len vo fáze hľadania riešení a odpovedí na väčšinu týchto problémov, čo je zrejmé napríklad aj z faktu, že vláda povoláva veľké množstvo technokratov, ktorých len nedávno odstavili ľudia okolo prezidenta Si Ťin-pchinga.

Celý článek lze číst na Aktuality.sk.

Authors

Martin Šebeňa
Martin Šebeňa

Chief Economist

Key Topics

Chinese economyglobal economyInflationChina

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved

CEIAS 2023