CEIAS
Manga, sexy maskoti a novelizácia ústavy

by

Jul 22, 2015 in CEIAS Insights

Manga, sexy maskoti a novelizácia ústavy

OLYMPUS DIGITAL CAMERAHlavná vládna strana Japonska, Liberálno-demokratická strana (LDP) premiéra Shinza Abeho, sa najnovšie snaží priblížiť svoj politický program mladému publiku, nakoľko to aspoň doposiaľ záujem o politiku nejavilo. Strana sponzorovala vydanie jednodielnej mangy, ktorá mladých voličov prehovára, že už dozrel čas spoločne japonskú ústavu zmeniť. Okrem iného zjavne preto, že bola napísaná „zbrklo, len za osem dní a cudzincami.

Revízia ústavy v kreslenom prevedení

Manga „Honobono IKKA nie Kenpo Kaisei TTE Nani?“ (voľne preložené: „Rodinka Honobono sa pýta čo je to revízia ústavy“), vyšla v máji v náklade približne 50 000 kusov a je primárne určená k distribúcii pri prejavoch a PR vystúpeniach poslancov LDP. Päťčlenná rodina, vnuk, mladý manželský pár a starí rodičia, v titule diskutujú o tom, ako funguje proces revízie ústavy a aké zmeny dokumentu vláda navrhuje. Čitateľ sa tak spolu s členmi rodiny napríklad postupne dozvie, že ústava mala po druhej svetovej vojne Japonsko nechať bezbranným, že skupina ľudí zodpovedných za jej znenie nebola plná práve ústavných „Rembrandtov“, či že ústava za takmer 70 rokov dodnes nebola ešte nikdy novelizovaná. Ostatné krajiny tak pritom podľa mangy robia regulárne, k čomu neuvádza jeden, ale hneď niekoľko príkladov. Francúzsku, americkú a aj nemeckú ústavu, ktorá bola zmenená od konca druhej svetovej vojny (za rovnaký čas odkedy je v platnosti japonská Nihon-Koku Kenpō) celkom už 60-krát.

Nakoľko ide o vlastnú iniciatívu LDP nie je prekvapujúce, že manga neprekypuje kritikou proti zmene. LDP si tak pod sebou konár príslovečne nepíli a titul je zjavne tendenčný. To, že ústava doteraz novelizovaná nebola napríklad samo o sebe argumentom za jej zmenu nie je. Napokon, ústavné systémy disponujú rôznymi mechanizmami ako udržať chod vecí verejných v stave zodpovedajúcemu dobe aj spoločenskej realite. Jedným z nich je aj interpretácia ústavy súdmi. To by však na strane sudcov predpokladalo, že sa aktívne chopia svojej právomoci, a na strane politikov, že tí nechajú zmenu na aktérov, ktorým ju ústava ako právo, či právomoc priznáva. Politická situácia v Tokiu a doterajšia reštriktívna jurisprudencia Japonského Najvyššieho súdu tomu však nenasvedčujú.

Politika pre mladých

Nakoniec však nemusí ísť výhradne o to, čo je obsahom tejto mangy, aj keď by sa o tom samozrejme dalo polemizovať, ale o to, že vôbec vyšla. Japonsko nedávno pristúpilo ku kroku znížiť volebný vek pre prvovoličov z pôvodných zákonom stanovených 20 rokov na 18, čo by podľa predpokladov mohlo už pri budúcoročných voľbách do hornej snemovne parlamentu pridať k 104 miliónom oprávnených voličov ďalšie 2,4 miliónz. Vydaním mangy s tak komplexnou témou spôsobom prístupným mladým LDP ukázala, že si uvedomuje váhu ich hlasu. Väčšine ostatných japonských politických strán naproti tomu stratégia ako osloviť mladých chýba.

Zníženie vekového cenzu k prístupu k aktívnemu volebnému právu prichádza práve včas, či už s ohľadom na nadchádzajúce voľby alebo referendum, ktoré musí byť vyhlásené v prípade pokusu o novelizáciu ústavy.  Aj keď sa 2,4 milióna voličov nemusí zdať na prvý pohľad veľa, ide o mladých voličov ako takých, ktorým sa LDP prihovára. S iniciatívou znížiť volebný vek prišla pôvodne paradoxne opozičná strana DPJ. Ukazuje sa ale, že mladí by mohli byť viac konzervatívni ako sa predpokladalo. Navyše, ich účasť na voľbách bola doteraz nízka- len menej ako 33% voličov do 30 rokov využilo minulý rok v decembri v parlamentných voľbách svoje právo voliť. Pokles volebnej účasti je v Japonsku v posledných rokoch všeobecný trend, no obzvlášť vypuklý je práve medzi mladými. V porovnaní s voličmi do 70 rokov, z ktorých v roku 2012 k urnám prišlo až 75%, tak urobilo iba 38% voličov do 30 rokov. Podpora mladých tak bude kľúčová najmä tam, kde budú rozhodovať desatiny percenta.

Vláda sa na verejnosť formou mangy neobracia po prvý krát, vládou sponzorovaná manga bola v minulosti súčasťou kampane na zastavenie šírenia ľahkých drog medzi mládežou. V roku 2004 bola formou mangy tiež vydaná Biela Kniha o obrane pod bývalým premiérom Junichiro Koizumim. Už vtedy LDP opatrne skúšala ako vhodne angažovať a osloviť mladých. Začiatkom tohto mesiaca japonské Ministerstvo obrany vydalo viac ako dvadsať minút dlhé anime, v ktorom kreslený robot-papagáj vysvetľuje deťom činnosť SDF. Vlani v júli zase prefektúra Okayama pri náboroch na vojenskú službu využila populárnych ženských maskotov moe, jedného pre každú zložku SDF, v zodpovedajúcej priliehavej uniforme a krátkej sukni (nárast v počte kadetov bol údajne až 20%).

Image Credit: mr_ashiya/Flickr

Authors

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved.

© CEIAS 2013-2024