CEIAS
Podivuhodný prípad smrti Lei Yanga

by

May 24, 2016 in CEIAS Insights

Podivuhodný prípad smrti Lei Yanga

1463542632753061Môj kruh priateľov na Wechate (obdoba facebookovskej nástenky) v poslednom týždni zaplnili príspevky zdieľajúce apel na vyšetrenie záhadnej smrti Lei Yanga v rukách polície. Lei bol totiž absolventom environmentálnych štúdií na Čínskej ľudovej univerzite (Renmin University),ktorá sa na tento rok stala mojou dočasnou alma mater, a jeho prípad sa stal horúcou témou nielen v prednáškových sálach, kantýnach a parkoch univerzitného kampusu, ale vyprovokoval i celonárodnú debatu. Tá sa vo svojich dôsledkoch dotýka právomocí polície, transparentnosti verejných orgánov a vôbec dôvery Číňanov voči systému.

Genéza prípadu začína cestou 29-ročného Lei Yanga na pekingské letisko (bude vám odpustené za pocit de javu), kde mal vyzdvihnúť príbuzných. Tí sa ho však nedočkali, ako ani odpovede na opakované telefonáty. Telefón zdvihol nakoniec až policajt z lokálnej policajnej stanice v mestskej časti Changping, ktorý manželku Lei Yanga urgoval, aby sa dostavila na stanicu. Až tam sa dozvedela o manželovej smrti a jej okolnostiach.

Verzia prípadu zo strany polície v krátkosti hovorí o tom, že Lei bol po 9. hodine večer zadržaný pri „masážnom salóne“ t.j. vo verejnom dome spolu s ďalšími previnilcami, pred a pri prevoze na policajnú stanicu fyzicky napadol policajtov a následne sa pokúsil utiecť z auta. Vyjadrenie polície ďalej tvrdí, že Leiovi prišlo fyzicky nevoľno, konkrétne problémy spojené so srdcom, na čo bol prevezený do nemocnice. Tam mu už však pomôcť nedokázali a krátko pred 11. večer umrel.

Sumár priebehu incidentu zo strany polície však vyvolal nespočetné množstvo otázok. V prvom rade sa pozornosť obrátila na okolnosti jeho zadržania. Prečo by Lei Yang, ktorý sa vydal na letisko vyzdvihnúť príbuzných, predtým vyhľadal služby prostitútky? Ako však upozornili mnohí, medzi nimi i Leiova manželka, či sa skutočne jednalo o prostitúciu nie je dôležité, dôležitá je príčina jeho smrti. Ďalšie otázniky však ostávajú. Prečo polícia odpovedala na telefonáty Leiovej manželky až po jeho smrti? Prečo by 29 ročný Lei Yang v dobrej zdravotnej kondícii bez histórie podobných ťažkostí dostal infarkt ? Prečo boli záznamy z Leiovho telefónu vymazané? Prečo bolo jeho telo, ktoré bolo príbuzným ukázané na druhý deň v skoré ráno, posiate ranami? Výsledky pitvy by mali byť známe o niekoľko týždňov, možno však očakávať, že ani tie nepochovajú všetky pochybnosti o prípade.

Odpovedí sa dožaduje nielen Leiova rodina ale aj verejnosť, ktorá v Leiovej smrti vidí len jeden z prípadov policajnej brutality. Študenti a učitelia Renmin University spísali niekoľko petícii, žiadajúcich riadne vyšetrenie jeho prípadu. Petícia (medzitým stiahnutá z internetu) taktiež cituje Leiov prípad ako jeden zo symptómov situácie v krajine, kde vládnu obavy o osobnú bezpečnosť a občianske práva obyčajných občanov. Plné horúcej diskusie je aj mikroblogová služba Weibo. Diskutujúci požadujú, aby pravda vyšla na povrch a varujú, že zajtra môže podobný osud ako Lei Yanga postihnúť hocikoho z nich a svojprávnosť polície treba potlačiť. Na oficiálnom účte Weibo changpingskej polície tiež diskutujúci kritizujú vymazávanie komentárov a cenzúru príspevkov. Diskutujúci pripomínajú ďalšie nedávne prípady policajnej brutality, ako brutálne zbitie dvoch študentov v Lanzhou po ich prevezení na policajnú stanicu.

Zo širšieho uhlu pohľadu možno tento prípad vnímať i ako jeden zo symptómov všadeprítomného násilia v spoločnosti. Nejde pritom len o použitie nadmerných donucovacích prostriedkov políciou, ale i v poslednej dobe už takmer rutinné vražedné útoky nespokojných pacientov na lekárov, konflikty pri demolícii a presťahovaní pôvodných obyvateľov z ich domov či na prvý pohľad možno úsmevné súboje buldozérov konkurenčných stavebných firiem. Napriek snahy projektovať navonok obraz harmónie, Čína je plná vyhrotených sporov a nespokojnosti, ktoré len čakajú na to, kým sa prejavia navonok. Nepopierateľne ohromujúci nárast životnej úrovne a celkovo kvality života priemerných Číňanov spôsobil, že pretrvávajúce problémy v spoločnosti začínajú vnímať citlivejšie. Sociálne média zas znamenajú, že správy napr. práve o prehreškoch polície, sa dostanú k minulosti nevídane veľkému publiku.

Na túto nespokojnosť sa orgány snažia odpovedať. Signál prišiel priamo z najvyšších miest, keď prezident Xi Jinping pred pár dňami zdôraznil potrebu lepšej regulácie správania polície, jeho systematizáciu a streamlining, čo možno považovať za priamu odpoveď na Leiov a iné prípady. Jedným z najprominentnejších hesiel posledných rokov je nakoniec vláda práva, v čom (s istými výnimkami), treba brať snahu Pekingu vážne. Nárast spoločenskej nespokojnosti a nedôvery v systém je totiž hlavnou nočnou morou čínskych lídrov. Ostáva tak dúfať, že tragický prípad Lei Yanga bude slúžiť ako katalyzátor pozitívnych zmien.

Authors

office@ceias.eu

Murgašova 3131/2
81104 Bratislava
Slovakia

Sign up for our newsletter to receive the latest news and updates from CEIAS.

All rights reserved

CEIAS 2023